Muzeum vystěhovalectví do Brazílie aktivně podpořilo výstavu Francise Pelicheka v Kutné Hoře

Ředitel Muzea vystěhovalectví do Brazílie v Ralsku – Náhlově Ing. Petr Polakovič, zapůjčil dva obrazy Francise Pelicheka na výstavu o tomto malíři a učiteli, jejíž vernisáž proběhne v pátek 2. listopadu 2018.

" Obrazy jsem zakoupil pro Muzeum vystěhovalectví do Brazílie v loňském roce na Slovensku, s cílem posílit status muzea jako muzea se vším všudy. Rád bych v budoucnu docílil přijetí Muzea vystěhovalectví do Brazílie a nově vznikajícího Muzea Horních Vsí v Náhlově do Asociace muzeí a galerií ČR.
Francis Pelichek napsal mimo jiné také zábavný deník. Ten chci již řadu let vydat a sháním finance.
Výstavu jsem podpořil mimo jiné také komunikací s Brazilci za účelem jejich účasti na výstavě, bylo potřeba vyřešit práva k zapůjčeným fotografiím a další věci nezbytné pro otevření této unikátní výstavy."

Kdo byl Francis Pelichek

František Pelíšek, rodák z Kutné Hory, alias Francis Pelichek v Brazílii (Kutná Hora, 1896 - Porto Alegre, 1937) byl malíř a učitel v Porto Alegre na začátku 20. století.

Studoval malbu s významným českým výtvarníkem Františkem Kyselem a Emanuelem Dítětem ml.. Do Brazílie přiiplul 12. března roku 1920. Vyučoval na Institutu výtvarných umění v Porto Alegre od roku 1922 až do své smrti. Pracoval jako ilustrátor v časopise Revista do Globo, jeho spolupracovníci byli Joao Fahrion a Sotero Cosme vytvořil obaly a obrazy pro literární texty. V roce 1928 uspořádal samostatnou výstavu v Casa Jamardo a účastnil se kolektivních výstav, jako např. Salao de Outruno v roce 1925, veletrhu Exposição do Centenário da Revolucao Farroupilha v roce 1935, pro který vytvořil i pohlednice. Je autorem solidní a zajímavé práce, jeho díla se nacházejí ve sbírkách kulturního centra APLUB, na Pinacoteca Aldo Locatelli, Pinacoteca Sant'Angelo Baron, stejně jako v soukromých sbírkách.

Zobrazit v plné velikosti