Nacházíte se v sekci našeho webu věnovanou příspěvkům všech, kteří se zajímají o emigraci do Brazílie ve 20. století.
Chcete i Vy psát příspěvky o Vašem městě, či o Vašem místě, kde žijete, nebo prostě o životě v Brazílii, nebo naopak v Čechách? Máte ve svém okolí někoho, kdo by mohl přispět svým příběhem do mozaiky vystěhovalecké vlny z Čech do Brazílie? Pak neváhejte a kontaktujte nás, rádi Vaše příspěvky zveřejníme, nový příspěvek bude po nějaký čas vystavený na titulní straně našeho webu, archiv starších příspěvků najdete zde v této sekci. 

Výsledná zpráva z cesty Mgr. Pavla Vaculíka do Brazílie

Při příležitosti 100 výročí narození Ing. Vladimíra Kozáka, rodáka z Bystřice pod Hostýnem, jsem podnikl výzkumnou cestu do města Curitiba ve státě Paraná, kde Kozák strávil většinu svého života a kde i zemřel. O do této doby prakticky neznámé osobnosti mohu nyní zveřejnit první výsledky.

 Můj pobyt v Curitibě spočíval v každodenní práci v místním Muzeu Paranaense, kde jsem byl vřele přivítán jeho vedením i pracovníky. Právě do tohoto muzea přešla soudním příkazem veškerá Kozákova pozůstalost včetně mobiliáře a osobních věcí. Bohužel se tak stalo až 12 let od Kozákovy smrti (tedy v roce 1991) z důvodu dědického vyrovnání a průtahů soudu. Od roku 1979 byl Kozákův dům i s jeho sbírkami uzavřen a zabedněn, ale Kozákovi přátelé nevylučují, že část věcí se mohla ztratit a rozkrást. K prosinci 1997 se tedy v Muzeu Paranaense – Praca Generoso Marques s/n – CEP 80020 – 230 – Curitiba PR nachází celkem 39 897 kusů Kozákovy sbírky a věcí, konkrétně na 4831 dopisů, pohlednic a ostatní korespondence; 8290 fotografií ( srovnáno podle kmenů – unikáty ); 15832 negativů; 2203 diapozitivů; 778 knih; 859 časopisů; 124 map; 29 medailí a řádů; 950 kusů fotografického materiálu včetně přístrojů; 76 předmětů archeologické povahy; 478 etnologické povahy; sbírka gramodesek a 1087 obrazů – z toho 578 akvarelů; 183 olejomaleb; 463 kreseb; 35 pastelů; 11 soch atd. Je zde rovněž uloženo 13 videokazet s celkem 80 hodinami ojedinělých filmů, přičemž originály byly dány k restaurování do Cinematica Brasileira v Sao Paulu. Muzeum Paranaense převzalo i Kozákovy deníky (psané v češtině a v současnosti překládané do portugalštiny), též nábytek, nádobí, malířské náčiní, sepsán byl veškerý inventář včetně gum a volantu auta, též příbory, oděvy atd. Rovněž pasy, průkazy, slovníky, tabatěrka a osobní fota (např. zasněžená krajina, domov, hrob rodičů aj.). Vše jsem náležitě prohlédl, zapsal a zdokumentoval a jsem schopen poskytnout zájemci ještě podrobnější údaje a informace.

Číst dál: Výsledná zpráva z cesty Mgr. Pavla Vaculíka do Brazílie

Jak Burian splnil Vladimíru Kozákovi poslední přání v Brazílii


Osobnost fenomenálního malíře a ilustrátora Zdenka Buriana mne provází celý můj život včetně profesního, a stala se tak celoživotní fascinací. Jeho ilustrace dobrodružných knih mě totiž inspirovaly k zájmu o cizí kultury a vyústěním pak bylo až mé studium mimoevropské etnologie na FF UK v Praze. Už bakalářskou práci jsem zasvětil malíři Indiánů Bohuslavu Kroupovi a diplomovou práci jsem psal na téma Čeští malíři domorodců ve světě. Jedním z nich byl i Ing.Vladimír Kozák, jehož pozůstalost jsem se při příležitosti 100.výročí narození rozjel zpracovat až do daleké Brazílie. Vedle zásadních a jediných materiálů spolu s unikátními filmy, které se mi podařilo přivézt, jsem opět narazil na Buriana. Základním pojítkem mezi Kozákovým rodištěm a Burianem i oběma pány je totiž právě mistrův obraz, kterému je věnován i tento článek.

Číst dál: Jak Burian splnil Vladimíru Kozákovi poslední přání v Brazílii

Hledali jsme lyžování - vaše jediná zábava v evropské zimě

Využívání zimních dovolených v Evropě může být kombinováno s adrenalinem! Už jste o tom uvažovali? Naučit se lyžovat? Pokud nejste fanouškem extrémních sportů, nemusíte se znepokojovat. Existují sjezdovky pro začátečníky kde máte zaručenou, zábavu a fitness v jedné činnosti. Pokud chcete objevovat nové destinace, vzdálené od nejlépe hodnocených sjezdovek, mám pro Vás tip.

Město Harrachov, Česká republika, asi 150 km od hlavního města Prahy, který se nachází v horské oblasti, v blízkosti státní hranice s Polskem, v údolí řeky Mumlavy. Harrachov je velmi populární oblast pro vášnivé sportovce v Evropě, ale stále neznámý pro Brazilce. Většina turistů zde jsou Poláci, protože nejbližší polské město je 300 m od hotelu, stejně jako Rusové a Němci. Má velmi příznivou polohu v oblasti kolem vrcholků Krkonoš. Hotely nabízejí pronájem zařízení, a nabízejí slevy na lyžařské školky pro děti po celém městě.

Číst dál: Hledali jsme lyžování - vaše jediná zábava v evropské zimě

Bystřice si připoměla své rodáky

Když jsem se v roce 1997 pro potřeby mé diplomové práce „Čeští malíři domorodců ve světě“ při ukončení studií etnologie na Karlově univerzitě v Praze, jejíž součástí byla i osobnost Ing.Vladimíra Kozáka, rozjel zjistit více do vašeho města, kde se tehdy před 100 lety narodil, nevědělo se o p. Kozákovi téměř nic. Nastalo období mravenčí práce a až detektivního bádání o tomto velkém bystřičanu, který byl ve své domovině bohužel zapomenut.

Číst dál: Bystřice si připoměla své rodáky

Příspěvek Caroliny Santos, Campinas (São Paulo), únor 2013

Náš původ je něčím, co nas zásadně ovlivňuje. Já jsem Brazilka, která má české kořeny, protože moje babička z maminčiny strany je Češka. Narodila se v roce 1941 ve Zlíně a do Brazílie přišla v roce 1947. Díky jejímu českému původu se má rodina neustále setkává s českými kulturními aspekty. Když jsem byla ještě malá holčička, babička mě učila zpívat české písně, tancovat polku, valčík a modlit se česky. I dnes je v našem životě neustále přítomná česká kuchyně. Moje babička, přestože se nikdy do České republiky nevrátila, pořád udržuje kontakt s českými příbuznými.

Číst dál: Příspěvek Caroliny Santos, Campinas (São Paulo), únor 2013