Třetí oslava výročí narození Juscelino Kubitscheka

Letošní Oslavu výročí narození prezidenta Juscelina Kubitscheka jsme věnovali jeho původu, tedy původu jeho pradědečka Jana Nepomuka Kubíčka, který se do Brazílie z Čech vystěhoval. Nebýt jeho, nebylo by v Brazílii ani jeho pravnuka a Brazílie by neměla tak významného prezidenta ani nové hlavní město.

Jako host tento rok přijal pozvání Mgr. Tomáš Hunčovský z Českobudějovického archivu, který nedávno vypracoval dosti obsáhlou studii o původu Jana Nepomuka Kubíčka. Původ Jana Nepomuka je zahalen mnoha tajemstvími, chybí doložení faktickými dokumenty. Nenašel se jeho zápis v registru, v matrikách narozených. V paměti potomků vystěhovalce se uchovalo, že pocházel z Třeboně, potvrzení této informace stále chybí. Kdy a kde se přesně narodil a jak se přesně jmenoval? Domněnka je kolem roku 1800.. Kdy a jak odešel do Brazílie? Předpokládá se kolem roku 1820-1830. Potvrdit, že byl vyučeným truhlářem? Toto řemeslo totiž v Brazílii vykonával. Usadil se ve státě Minas Gerais, ve městě Serro, později se přestěhoval do nedalekého města Diamantina, zde se pak narodil i jeho pravnuk JK.  Pan Mgr. Hunčovský došel ve své studii k závěru, že jediný Kubíček, který dle něj z panství Třeboň připadal v úvahu, že by mohl odejít do Brazílie se jmenoval Josef a byl vyučeným kovářem, ten šel do Rakouska a tam mizí, domů do Čech se nevrací, nabízí se tudíž, že mohl odejít do Brazílie. Nesedí ale dvě věci s tím co víme z života vystěhovalce Kubíčka v Brazílii: používal jméno Jan, Joao , a provozoval tam zručně řemeslo truhláře.

Po vášnivé detektivní diskuzi, která následovala po přednášce, nakonec účastníkům oslavy tak vyhládlo, že jsme všichni rádi zakrojili výborný dort od paní cukrářky z Českého Dubu.

Letošní třetí oslava narození Juscelino Kubitscheka proběhla za účasti brazilské ambasády a členů Spolku historie Mimoňska.

- Muzeum vystěhovalectví Ralsko - Náhlov -

Odkaz na fotografie z této akce zde