Badatel Petr Polakovič obeslal přístavy, aby našel stopy prvního brazilského Kubíčka

Najít v obrovské Brazílii potomky těch, kteří přišli z území dnešní České republiky, není problém. Mnozí z nich přesně vědí, ze kterého města, vesnice nebo dokonce ze které chalupy jejich předkové přišli. Jenže u někdejšího brazilského prezidenta-budovatele Juscelina Kubitschka je to jiné. Tuto zapeklitou detektivku se snaží rozplést nadšenec Petr Polakovič. A je v tom doslova neúnavný.

V druhém díle seriálu Českého Rozhlasu "Hledá se Kubíček" se o své zkušenosti s hledáním kořenů a osvětlováním historie prvního brazilského prezidenta Juscelina Kubitscheka, podělil i Petr Polakovič.

Celý článek včetně audiozáznamu si můžete poslechnout na stránkách Českého rozhlasu zde

Historie.cs

Ředitel Muzea vystěhovalectví v Náhlově Ing. Petr Polakovič, byl hostem pořadu České televize Historie.cs, vysílaný pod názvem "Směr: pampa" v listopadu 2017. Téma jak jinak, než vystěhovalectví do Jižní Ameriky, tedy i do Brazílie.

 

Jmenujete se Kubíček? Možná jste příbuzným brazilského prezidenta

Existují v Česku příbuzní jednoho z největších prezidentů Brazílie Juscelina Kubitscheka či chcete-li Kubíčka? I na to se zaměří první oslava jeho narození v Krajanském muzeu vystěhovalectví v Náhlově na Liberecku. Na svého prezidenta vzpomínali tento týden i v Brazílii. Juscelin Kubitschek se narodil 12. září před 114 lety. Jméno má po pradědovi, který přišel do Jižní Ameriky pravděpodobně z Třeboňska a byl úspěšným truhlářem.

Tento obsáhlý článek můžete dočíst na webu Českého rozhlasu zde