Inaugurace brazilské knihovny v Náhlově

Ve městě Ralsko byla 4. 5. 2018 otevřena již druhá knihovna, a to ne hned ledajaká. Jedná se totiž o knihovnu brazilskou. A byla pojmenována k poctě Rochuse Schücha, který byl knihovníkem rakouské arcivévodkyně, portugalské královny a brazilské císařovny Marie Leopoldiny, který ji v roce 1817 doprovázel při její cestě do Brazílie a stejně jako ona tam již zůstal. Knihovna se nachází v Ralsku, místní části Náhlov, v budově Muzea vystěhovalectví do Brazílie.

Záštitu nad otevřením knihovny převzala Brazilská ambasáda v Praze, město Ralsko a Město Mimoň. Svůj pozdrav poslala i naše renomovaná překladatelka brazilských autorů, paní PhDr. Pavla Lídmilová. V pozdravu od paní doktorky je seznam mnoha knih, které přeložila a osobní poděkování od slavného autora Joaa Guimaraes Rosy, který jí v roce 1967 děkuje za excelentní překlady svých knih do češtiny.

Za knihovníky se inaugurace knihovny zúčastnila paní Ing. Helena Jakešová, která má na starosti knihovnu v Mimoni a pan Pavel Hotovec, který vede knihovnu v Ralsku – Kuřívodech. Pozdravy poslaly a z účasti se omluvily ředitelky knihoven z nedaleké České Lípy a Českého Dubu.

Smyslem zřízení knihovny je rozšiřovat povědomí o brazilské literatuře, kultuře a historii mezi českými čtenáři a návštěvníky muzea. Připojit další informace o Brazílii k informacím o vystěhovalectví. A tak umístění knihovny do Muzea se přímo nabízelo. Knihy bude možné studovat, číst pouze uvnitř knihovny, během otevírací doby Muzea, nebude možné si je zapůjčit domů. Na druhé straně řadu knížek bude možné zakoupit. Což se vlastně již děje, již pár let se prodávají tyto knížky:

  • Z Jizerských hor do Brazílie
  • Šumavané v Brazílii
  • Dopis z Jaguari
  • Brazílie ve mně
  • Tudo bem

Návštěvník Muzea si bude moci v klidu posedět v knihovně a popíjet ke čtení knih brazilskou kávu, či brazilskou limonádu.

Základ knihovní sbírky tvoří knihy darované krajany v Brazílii a Brazilskou ambasádou v Praze. Řada knížek byla zakoupena v Brazílii a také mnoho knížek darovali přátelé Brazílie z Česka a z jiných zemí světa.

Věříme, že počet knih bude postupně narůstat. Především teď budeme shánět české překlady. Zatím k nám do Muzea / knihovny chodí přece jen více našich lidí než Brazilců. Plánujeme také pořádání letních jazykových kurzů Portugalštiny, aby si i čeští čtenáři mohli počíst v knihách v originálním vydání, prostě aby měli možnost seznámit se s tímto krásným jazykem.

Neříká se přece nadarmo: „Kolik jazyků znáš, tolikrát jsi člověkem“.

 

Ing. Petr Polakovič,

Ředitel Muzea a nyní i ředitel knihovny