Oslava narozenin brazilského prezidenta Kubitscheka v Náhlově

V sobotu 14. 9. 2019 se v Muzeu vystěhovalectví do Brazílie v Ralsku - Náhlově konalo v pořadí již čtvrté připomenutí narozenin někdejšího brazilského prezidenta českého původu Juscelina Kubitscheka. V letech svého úřadování od roku 1956 do roku 1961 pozvedl hospodářství země a proměnil v realitu sen o novém hlavním městě Brasília, jež dodnes nese neopominutelné stopy české architektury.
Pozvání přijal senátor Ing. Tomáš Czernin, předseda stálé senátní komise pro krajany v zahraničí, který převzal z rukou ředitele muzea Ing.Petra Polakoviče petici brazilských krajanů vyzývající ke změně podmínek pro získání českého občanství pro potomky vystěhovalců, kteří opustili vlast před rokem 1910. Pan senátor mimo jiné ve stručnosti přiblížil přítomným historii rodu Czerninů a vyzdvihl význam společenských aktivit pro naše krajany v zahraničí.
Kulturní vsuvku obstaralo hudební trio z Osečné. K příjemné náladě přispěly již tradičně šálky dobré brazilské kávy a nezbytný narozeninový dort.

 

Muzeum v Náhlově představí život bývalých Horních vsí

V souvislosti s nadcházejícími Oslavami Horních vsí, které v Ralsku - Náhlově letos započnou svou druhou desítku, přinášíme tiskovou zprávu Libereckého kraje k otevření Expozice Horních vsí, které proběhne současně s Oslavami Horních vsí.

Staletí zde žili lidé, fungovaly živnosti, děti chodily do škol, dospělí pracovali na poli nebo v továrnách. Druhá světová válka a následné události vazby a tradice zpřetrhaly. Sdružení Náhlov v oblasti Ralsko, Krajanské muzeum vystěhovalectví do Brazílie v Náhlově a Krajanská skupina bývalých Horních vsí zvou na otevření muzejní expozice bývalých Horních vsí v sobotu 17. srpna.

Přečíst celý článek na webu Libereckého kraje >>>