Z Chřibské do Brazílie

Historie českého pohraničí se od událostí v uplynulém 19 a 20 století v českém vnitrozemí v mnoha věcech liší. Vystěhovalectví do Brazílie, které postihlo téměř výhradně právě tuto oblast, bylo jednou z nich.

O tom, jak to všechno bylo, kdy a jak emigrace do Brazílie vlastně začala a jaké důvody vedly k odchodu obyvatel z těchto končin na druhý konec světa, povyprávěl v sobotu 28. července v Chřibské, ředitel Muzea vystěhovalectví do Brazílie v Ralsku – Náhlově Ing. Petr Polakovič.

Přednáška, pro lepší pochopení souvislostí, spojená s historií Brazílie, dala odpovědi na otázky, proč vlastně lidé do Brazílie v takovém měřítku odjížděli. A důvody byly opravdu velice různé. Od zoufalé situace v době krize, přes různé cestovatelské záměry, až po verbování lidí různými, po většinou německými společnostmi, kdy už se z emigrace stává pouhá obchodní záležitost.

Přednáška v Chřibské byla součástí XXll. Ročníku Chřibského kulturního léta pod patronací Sdružení Tadeáše Haenkeho, z. s. a města Chřibská a o pohodové odpoledne se postarala folková kapela Parton. K mání byla i kniha Martiny Kožíšek Ouřadové a Vladimíra Kožíška, Šumava Františka Malocha.

Děkujeme!

Několik dokumentačních fotografií z přednášky zde. Pro originální fotografie v plném rozlišení kontaktujte webmastera.